Manipulatsioon on inimese varjatud mõjutamine. 

Kellega manipuleeritakse?

 Selleks võib olla ükskõik kes, aga eelkõige on see elukaaslane, lapsed, vanemad, naabrid, töökaaslane, sõber/sõbranna, kallim.

Miks manipuleeritakse?

Manipuleeritakse eelkõige selleks, et saada oma tahtmist või veelgi haigemal moel lihtsalt piinata, et näha teise piinlemist ja alandustunnet oma silmaga. 

 

NB! Laps, kes kisab, karjub, nutab, kapriisitseb – on manipulatiivne väljapressija ning võtab selle mustri endaga täiskasvanuikka kaasa. 

 

Kuidas manipulatsioon toimub ja mis on selle tagajärjed?

Manipuleerimine on oma loomult varjatud kujul. Ohver nagu teeks kõike iseenda soovil ja otsustaks ise. Professionaalset manipulatsiooni on väga raske ära tunda.

Sageli ei saa manipuleeritav isegi aru, et see toimub. Süütunne, haletsus, hirm, kadedus, kirg – kõige sellega mängitakse teiste tunnetel vägagi osavalt. Ka vaikimine ja ignoreerimine on üks tüüpiline manipulatsiooni taktika. Ikka selleks et teist karistada, koht kätte näidata ning panna käituma nii nagu manipuleeritav soovib. Meie enda nõrkused ja ebakindlus lubab manipuleerida endaga. Ükskõik kuidas sa ei püüaks teisele meelejärgi olla, alati on midagi puudu, ikka ja jälle kerkivad üles uued nõudmised ja etteheited. See on nagu Kaval-Antsu müts, vala sisse kui palju tahes, täis see ikka ei saa, sest mütsil pole põhja.  

Manipuleeritakse sotsiaalsete normidega, stereotüüpidega, tõekspidamiste ja hoiakutega.

Pidev süütunne hävitab ohvri seestpoolt. Kahesus toob kaasa apaatia, rõhutuse, ebakindluse, hingetühjuse, madala enesekindluse ja depressiivse seisundi. 

Selleks, et süütundest vabaneda kipuvad inimesed ennast karistama, kurnama ja piinama. 

 

Tüüpiline manipulaator

Manipulaator on üldjuhul alati üliviisakas, naeratav, võltsilt siiras, demostratiivselt aval, veetlev ja hea suhtleja. Sugulaste ja koduseinte vahel pidev süüdistaja, mil ootused, põhjendamatud nõudmised üha kasvavad ja kasvavad. Süüdi on kogu maailm, aga mitte tema ise.  

Kuna ta tegutseb varjatult, siis ohvril ei õnnestu talle midagi ette heita. Kui siiski etteheited tekkivad, siis manipulaatori tüüpilised vastused on järgmised- „ sa said valesti aru“, „asi pole nii, sa eksid“ „midagi niisugust pole olnud“, „pole tõsi“, „sa mäletad valesti“.

 

Vastureakstioon

Sa ei pea võtma manipuleerija sõnu südamesse, ega nende järgi käituma, sa võid EI öelda ning sellistest inimestest eemale hoida, nii palju kui vähegi võimalik. Isegi kui ta on sinu sugulane. Kasvata enda tugevust ja märka milliste sinu „nõrkustele“ pidevalt tähelepanu juhitakse. 

NB! Ära jää ohvri seisusesse, ega hakka ennast haletsema, muidu saab sinust manipulaator. 

Kasuta ennast rahustavaid tehnikaid ja tegevusi, mis sind maandavad, aitavad säilitada rahu keset endas. Olgu see sport, meditatsioonid, hobi, jalutamine või mingi muu füüsiline tegevus, mis aitab endast välja lasta frustratsiooni. (frustratsioon- psühholoogias psüühiline pingeseisund, mida põhjustab eesmärgi taotlemist segav tegelik või kujuteldav takistus või stress)

Milliste lausetega apelleerida, jäädes ise rahulikuks? 

Tee kindlaks, kas ebameeldiva allasuruva tunde tekitad endas ise või surub selle peale manipuleerija?

Sinul on oma vabadus muuta suhtumist positiivsemaks, ennast tunnustavamaks ning mõelda, kas antud süüdistustel on tõelist alust. 

Räägi erinevate inimestega, terapeudi või nõustajaga ja püüa teada saada nende vaatenurgad kui kõrvaltvaatajate omad, sest manipuleerija „sõprade ja ühiste tuttavate“ arvamused on mõjutatud manipulaatori poolt. 

Mängi läbi oma peas stsenaarium, kuidas temaga suhtled ja mõtle kuidas vastad, säilitades stoilise rahu ja väärika käitumise. Sellisel moel käitudes luhtub tema soov sind närvi ajada või süüd tundma panna. 

Võitle oma vabaduse eest ja püüa mitte võtta solvanguid ja süüdistusi, kui kuldset vääramatut tõde.  

 

Abistavad küsimused manipuleeritavale.

Kui ikkagi on ebamugav ning süütunne äraütlemise pärast, siis küsi endalt järgnevaid küsimusi ja saad hingerahu tagasi.

Ära karda rikkuda suhteid inimesega, kes sinuga manipuleerib ja sinu nõrkusi ära kasutab. Kui usud iseenda väärtuslikkusesse või hakkad seda vähehaaval taastama, siis tõmbad ka enda ellu sind väärtustavad kaaslased. 

 

Tegu on nartsisstliku manipulaatoriga.

Kui te kohtate inimest olgu see töökaaslane, sõber/sõbranna, kallim, kes sarjab vahetpidamata eelmist tööandjat ja töökaaslasi, eelmisi tuttavaid ja kallimat, kleebib talle külge kõik maailma pahed ja süüdistab teda kõiges, siis see on kindel märk, et teiega hakkab tõenäoliselt sama juhtuma. Rumal on see elu ära raisata inimesele, kes seda ei vääri. 

Enesekindlust ja julgust sellise inimese ära tundmisel ning temast eemaldumisel või tema paljastamisel. 

 

Kasutatud kirjandus „Ma manipuleerin sinuga“ Nikita Neprjahhin